Lazerle Gözyaşı Kanal Ameliyatı

lazerle gözyaşı kanal ameliyatı

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Hastalığının Tedavisinde Yeni Bir Ameliyat Yöntemi Diode Lazer Tekniği

Bu hastalık da artık lazer ile tedavi olmaktadır.

Göz yaşı kanal tıkanıklığı yeni doğan çocuk dahil olmak üzere her yaş ve cins de görülebilecek bir hastalıktır.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

Sürekli göz yaşarması, çapaklanma ve gözyaşı kesesininburun kökü ile göz arasında yerleştiği bölgede şişlik ve bu şişen bölgeye basınca göz kapakların iç köşesinde yerleşen (göz yaşının aktığı) deliklerden göz içine irin(Püy) ve iltihap çıkmasıdır. Kabaca lavabo borusunun tıkandığında olan duruma benzetebiliriz bu hastalığı. Tedavisi ise çocuk yaşlarda (2-3 yaşa kadar) yüz kemikleri gelişimini tamamlamadığı için ve halen kıkırdak yapıda olduğundan daha rahat olup, sadece Sondalama(probing) olarak bilinen girişimle açılabilmektedir.

Ancak yüz kemikleri zaman içinde gelişimini tamamlayıp kıkırdak özelliğini kayıp edince  tıkalı olan göz yaşı kanalını sondalama ile açmak mümkün olmaz ve yeni başka  bir kanal veya yolun açılması kaçınılmaz olmaktadır. Eskiden bu yeni kanalı açmak için hastaya genel anestezi(Narkoz ile bayıltma)verilip cilt kesilip,burun kemiği matkap veya çekiç ile kırılıp buruna göz yaşının akışı sağlayan yeni bir göz yaşı yolu oluşturulurdu.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Lazerle Ameliyatı

Ancak günümüzün en son teknoloji ürünü olan LAZER teknolojisi bu hastalığa da çare bulmuştur. Diode Lazer sayesinde göz yaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmeden, cilt kesilip yüzde hiçbir kalıcı iz bırakmadan, ameliyat sonrası saatlerce kanamaya sebep olmadan, burun kemiği çekiç veya matkapla kırılmadan, günlerce ağrı olmadan, göz çevresinde morarmaya sebep olmadan, kısa bir süre içinde tamamen iyileşen bir teknik haline gelmiştir.

Göz yaşı kanal tıkanıklığının lazerle olan ameliyat tekniği ise normal göz yaşı deliğinden girilerek gözyaşı kanalını lazerle açma anlamına gelen Transkanaliküler Diode lazer DSR tekniği olup Batı ülkeler, Amerika ve Türkiye’de yeni bir yöntem olarak uygulamaya girmiştir. Op. Dr. Mehruz Cevadzade, Diode Lazerle göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatının eğitimini Yurtdışındaki bu ameliyatı yapan kliniklerde alarak Türkiye’de de  yurtdışıyla eş zamanlı olarak uygulamaya başlamıştır.

Tamamen estetik, dikişsiz, kansız ve iyileşmesi çok hızlı olan bu teknikle Narkoz alamayan çok yaşlı hastalar bile rahatlıkla ameliyat olabilirler. Ameliyatın kısa sürmesi, ağrısız, kansız, dikişsiz ve ciltde hiçbir iz bırakmaması ve konforlu bir ameliyat olmasınedenleriyle hastalar tarafından tercih sebebi olmuştur. Bu ameliyat her yaş gurupta rahatlıkla uygulanabilmektedir. Op. Dr. Mehruz Cevadzade’nin bu Diode Lazer teknik üzerindeki çalışmaları halen devam etmekte olup başarı şansını arttırmak için çeşitli yöntemler geliştirmeyi hedeflemektedir. EyeTube olarak bilinen dünyadaki sayılı göz cerrahların ameliyatlarını yayınlayan uluslararası bir  internet web sitesinde ( https://eyetube.net/oculoplastics/ ) Op. Dr. Mehruz Cevadzade‘nin Diode Lazer Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığının Ameliyatı kabul görüp 2011’de yayınlanmıştır. (https://eyetube.net/collection/residents-fellows/bemal/