Gözlüklerden Kurtaran Adam Mahmut Kaşkaloğlu

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, lazerle yapılan göz ameliyatlarının yaygınlaştığını ve çok iyi sonuçlar alındığını ifade ederek, “Çevremizde lazerle göz ameliyatı olmuş çok sayıda insan var. Bu ameliyatlar artık standart ameliyatlar haline geldi. Hasta eğer Lasik ameliyatı olursa 3-4 saat içinde kendini normal hissediyor. Bu ameliyat çok kısa sürüyor ve 5-10 dakika içinde bitiyor. Ertesi günden itibaren gözlüğü atıyor ve normal hayatına dönüyor” dedi.

Kanal Ege ekranlarında yayınlanan, Kemal Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Saydam Oda programının bu haftaki konuğu Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yönetim Kurulum Başkanı Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu oldu. Hastanenin kuruluş süreciyle ilgili bilgilendirmede bulunan Kaşkaloğlu, hastane kurmanın zorluklarına değinerek şunları söyledi, “Hastane kurmak bir günde olmuyor. Her zaman yeniliklere meraklıydım ve kendimi geliştirme hedefim vardı. 1985 yılından beri eşimle birlikte muayenehanemiz vardı ama bu beni tatmin etmiyordu. Daha farklı şeyler hayal ediyordum. O dönemler Türkiye’de kısıtlı imkanların olduğu dönemlerdi. Düşünün, yeni cihazlar alabilmek için evimizi ipotek etmiştik, o derece. Bugün telefon ettiğiniz zaman bu cihazları gönderiyorlar. Önce bir lazer merkezi kurduk. Bunları ilk defa İzmir’e biz getirdik. Göz bozukluklarının düzeltilmesini kendime hedef olarak belirlemiştim ve bu doğrultuda uygulamara başladık. Bu süreçte hastane kurmayı düşündüm. Hastane inşaatına başladık ve 2000 yılında tamamladık. O dönemde hastanemiz parmakla gösteriliyordu. Ülkemizde 2002’den itibaren sağlık alanında önemli gelişmeler oldu. Türkiye, sağlık konusunda önde gelen ülkelerden bir tanesi. Hastalar, dünyanın her yerinden ülkemize gelip güvenle tedavi oluyor. Bizim de yurt dışından gelen pek çok hastamız var. Bu reklamla değil, güvenle oluyor.”

MESLEĞİNİZİ SEVMELİSİNİZ

Göz doktorlarının kendisini geliştirmesi gerektiğine değinin Kaşkaloğlu, “Göz doktorluğu mesleğini sevmeniz gerektiği gibi, el becerinizin de olması gerekiyor. Kendinizi geliştirmek durumundasınız. Her göz dokturu her ameliyatı en iyi şekilde yapacak diye bir şey yok. Ben 1990 yılında bütün göz ameliyatlarını yapabiliyordum. Ancak geçen süre içinde konular çok değişti ve gelişti. Dolayısıyla doktorlar belirli ameliyatlara kendini odaklamış durumda. Ben de katarak ameliyatları ve göz bozukluklarının lazerle düzeltilmesi ameliyatlarına yoğunlaştım. Bir de gözün estetik rahatsızlıklarını düzeltiyorum. Benim en mutlu olduğum yer çalıştığım yer. Göz doktorluğu bireysel olarak yapılan bir iş. Ancak hastanemizde diğer doktorlarımızla bir arada çalışmamızın büyük avantajı var. Böylece birbirimize danışma imkanımız oluyor” dedi.

Lazerle göz ameliyatının son yıllarda yaygınlaştığını aktaran Kaşkaloğlu şöyle konuştu, “Gözle ilgili çok çeşitli hastalıklar var. Son dönemlerde gündemde olan göz hastalıklarından bahsetmek istiyorum. En çok ilgi duyulan konu lazerle göz hastalıklarının tedavisi. Göz bozukluğu dediğimizde aklımıza 3 tane rahatsızlık geliyor. Bunlar; miyopluk, hipermetrop ve astigmat. Bunların çözümü için ya gözlük/lens kullanacaksınız ya da lazerle göz ameliyatı olacaksınız. Çevremizde lazerle göz ameliyatı olmuş çok sayıda insan var. Bu ameliyatlar artık standart ameliyatlar haline geldi. Cihazlar da çok gelişti. Doktorlar da artık bu teknolojiyi daha kolay örenebiliyorlar. Çok iyi sonuçlar alınıyor. Lazerle göz ameliyatları belirli numaralara kadar yapılıyor.