Akıllı Lens Nedir?

Kaşkaloğlu İzmir Göz Hastanesi

Akıllı Lens (Trifokal Lens)

Kliniğimizde “Akıllı Lens” diye adlandırılan  trifokal lensler  uygun kişilerde uzun süredir kullanılmaktadır. Akıllı lensler  kişilerin yakın ve uzağı gözlüksüz görebilmeleri için 40 yaş sonrasında tercih edilirler.

 

Akıllı lens’ olarak tabir edilen trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir. Ameliyattan sonra bu kişiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilirler. En yaygın trifokal mercekler; Alcon Panoptix , Zeiss Acrilisa Tri, ve Finevision lensleridir. Ayrıca Johnson and Johnson Symfony ve Synergy mercekleri de kullanılmaktadır.  Merceklerin ömrü yoktur. Göz numarası ameliyattan sonra bir süre sonra stabilleşir ve artık değişmez. Ameliyat ortalama 8-10 dakika sürmekte ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Çok küçük bir kesiden yapıldıklarından dikişsizdir. 

Ameliyat sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ameliyattan hemen sonra kendinizi rahat hissettiğinizde evinize gidebilirsiniz. İki göz arasındaki zamanı kısa tutmak gereklidir. Böylece adaptasyon daha hızlı olur. Bazı durumlarda iki göz aynı gün yapılabilir. İyileşme hızlıdır hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Erken dönemde ışıkların etrafında hareler görülür zaman içinde nöroadaptasyonla bu halkalar kişiyi rahatsız etmeyecek seviyeye iner.

Ameliyatı olacak hastalara hangi merceğin uygun olacağına gözün bazı kriterlerine bakılarak karar verilir. Sarı noktasında veya korneada bozukluk veya tembellik olanlarda akıllı lens kullanılmaz. Bu konuda doktorlarımızın size tavsiyesine uymanızı öneririz. Hastanemizde  doktorlarımız her türlü mercek ameliyatını başarıyla yapmaktadır. Trifokal  Akıllı lens ameliyatı bilgi ve akıllı lens ameliyatı fiyatları için hastanemize başvurabilirsiniz