Kırmızı Göz – Gözde kızarıklık

Kırmızı göz en sık karşılaşılan göz hastalıklarından biridir.  Görmede bulanıklık eşlik etmiyorsa baktariyel ve viral konjonktivitler ilk akla gelen sebeplerdir. Basit konjonktivitte genellikle çapaklanma bulunur. Sarı renkli veya sulu çapak durumunda bakteriyel veya viral konjonktivitler düşünülür. uygun ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. İpliksi ve beyaz çapak eğer kaşıntı da eşlik ediyorsa alerjiyi akla getirir. Genellikle hipertansiyon hastalarında görülen gözün bir kısmında kan toplanması ile farkedilen konjonktiva kanamaları çoğunlukla tedavi gerektirmez. Altta yatan sebebin bulunması esastır.Kızarıklığın yanında ağrıda bulunması daha ciddi bir hastalığı düşündürür.  Kornea tabakasını etkileyen genellikle kontakt lens kullanımı veya yabancı cisim kaçmasına bağlı oluşan apselerin acilen tedavi edilmesi gerekir.Uygun tedavi yapılmazsa görme kaybı oluşabilir.

Üveit dediğimiz ve derinden gelen bir göz ağrısına bulanık görmenin eşlik ettiği hastalık ancak dikkatli bir muayene ile anlaşılabilir. Etkileri kalıcı olabildiği için hızlıca teşhis etmek önemlidir. Göz tansiyonunda normalde kızarıklık ve ağrı bulunmaz.  Ancak kapalı açılı dediğimiz özel bir göz tansiyonu durumunda hastaların acil servise başvurmasına neden olacak kadar şiddetli ağrı , kızarıklık ve bulanık görme şikayetleri görülebilir. Tedavisi normal göz tansiyonundan farklıdır.

Bebeklerde göz kızarıklığı; her zaman vakit kaybetmeden doktora başvurmayı gerektirir. Doğumdan sonraki ilk günlerde görülen yoğun çapağın eşlik ettiği tablo, doğum kalanından bulaşan bir enfeksiyonun işareti olabilir. Sık rastladığımız bir durum olan göz yaşı kanal tıkanıklığında da kızarıklık, çapak ve sulanma olur. Yine doğuştan göz tansiyonu durumunda tek işaret göz kızarıklığı ve sulanma olabilir.