Katarakt

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi İle Katarakttan Kurtulun

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt İlgili Bilgi Almak İçin 0 232 465 05 05 İle İletişime Geçin.

 

katarakt

 • ·          KATARAKT  NEDİR?
 • ·          KATARAKT BELİRTİLERİ?
 • ·          KATARAKT AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI
 • ·          GÖZİÇİ MERCEK SEÇİMİ
 •            YAKIN UZAK GÖZİÇİ MERCEKLER

İzmir Alsancak  Kaşkaloğlu Göz Hastanesi göz doktorları KATARAKT ameliyatını 1976 yılından beri yapıyorlar. Tecrübemiz güvencenizdir.

YENİ..YENİ…***************

Femtosaniye Lazerle Bıçaksız Katarakt Tedavisi

Kaşkaloğlu Göz hastanesinde  uygulanan “Femtosaniye Lazer” teknolojisi ile katarakt güvenli-konforlu şekilde tedavi ediliyor. Göz tedavisi konusunda dünyanın bir numaralı firması Alcon tarafından geliştirilen LenSx Femtolazer cihazı FDA onayı alan ilk cihaz olup hastanemizde kurulumu hastalarımıza sunduğumuz ayrıcalıklı bir hizmettir. Ameliyatla katarakt tedavi edilirken multifokal merceklerle uzak ve yakın görme sağlanıyor. Femto katarakt ameliyatı sayesinde TÜM AŞAMALAR BİLGİSAYAR KONTROLUNDA YAPILDIĞINDAN insan eline bağlı hata olasılığı faktörü en aza indirilerek ameliyatta güvenlik ve hassaslık en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Geleceğin teknolojisini İzmir’de  ilk sunan göz hastanesi olmaktan gurur duyuyoruz. Bilgi için 0532 3766498 nolu telefonu arayınız…..

 • Katarakt ameliyatı dünyada ve ülkemizde  en fazla yapılan ameliyattır. Temelleri 1985 yılında Kaşkaloğlu Göz Merkezi olarak atılan İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi göz hastalıkları ve katarakt konusunda en iyi göz hastanesi olmayı hedeflediğinden katarakt tedavisi için her türlü gelişmeyi yakından takip etmekte bu konuda öncülük yapmaktan gurur duymaktadır. İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’ne  katarakt nedeniyle başvurduğunuzda uzman göz doktoru tarafından çok yönlü değerlendirilecek, katarakt ameliyatı ve göz içi mercek konusunda bilgilendirileceksiniz. Bu sayfada katarakt nedir, katarakt belirtileri nelerdir, katarakt ameliyatı sorularına cevap bulacaksınız. Katarakt hakkında tüm sorularınızın  cevaplarını  İzmir’de bize doğrudan başvurarak, e-mail veya telefonla alabilirsiniz. Unutmayınız ki en doğru bilgi göz doktoru muayenesi sonucunda verilebilir. İzmir ve dünyanın birçok ülkesinde binlerce katarakt ve lazer ameliyatı yapmış olan Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu liderliğindeki Kaşkaloğlu Göz Hastanesi uzman göz doktoru kadrosu size en nitelikli hizmeti verecektir. (Etiket: Katarak nedir? Katarak belirtileri? Katarak ameliyatı? Katrakt nedir? Katrakt ameliyatı? İzmir göz doktoru,femto lazer,Göz hastanesi İzmir)
 • Katarakt nedir?
  Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Normalde camsı, parlak bir mercek olan göz merceği bulanıklaşır ve bir tür buzlu cam görünümü alır. Kataraktın bir numaralı nedeni yaşlılık olmasına rağmen yeni doğan dahil her yaşta görülebilir.
 • Katarakt nedenleri nelerdir?
  Yaşlılık ve genetik nedenler dışında başlıca katarakt nedenleri şunlardır: kortizonlu ilaç kullanımı, göz yaralanması, diyabet ve göz iltihapları (uveit)
 • Katarakt belirtileri nelerdir?
  Kataraktın bir numaralı belirtisi görmenin azalmasıdır. Kataraktın diğer belirtilerinin başında göz numaralarının değişmesi ve parlak ışıkta görme azalması gelmektedir. Örneğin 50 yaşından sonra miyop gözlüğünüzün numarası artıyorsa bunun nedeni katarakt olabilir. Gece iyi görüp parlak ışıkta tabelaları okuyamıyorsanız, bu da katarakt belirtisi olabilir. Katarakt ani görme kaybına sebep olmaz. Eğer görme azalması çok kısa bir sürede ortaya çıkmışsa altında katarakt dışı bir neden aramak gerekir.

 

 • Katarakt ameliyatı hangi yöntemle yapılıyor?
  Katarakt ameliyatı fakoemülsifikasyon yöntemi ile (halk arasında lazer olarak biliniyor), iğnesiz ve dikişsiz olarak yapılır. Ameliyat sonunda göz içine lens (mercek) yerleştirilir. Katarakt ameliyatı lazer ile belli aşamaya kadar yapılabilir. Hastenemizde kurulu olan Alcon LenSx femtolazer sistemi sayesinde katarakt ameliyatının birçok aşaması el değmeden bilgisayr konrulunda yapılır.Katarakt ameliyatında kullanılan lensler/mercekler nelerdir?
  Hastanemizde katarakt ameliyatında kullanılan lensler başlıca Alcon Acrysof IQ, Zeiss ve Rayner markalıdır. Bunların tümü dünya çapında yaygın olarak kullanılan çok kaliteli FDA onaylı merceklerdir. Yakın uzak gösteren Alcon Restor ve Zeiss mercekleri hastanemizde özel istek üzerine kullanılmaktadır. Merceklerin seçinde hastanın yaşı, mesleği, beklentileri dikkate alınır. Her merceğin kendine has özellikleri vardır. Katarakt ameliyatı bir kere yapılacağından en iyi çözümü size göz doktorunun önereceğini unutmayınız. Katarakt ameliyatında başarı için tecrübe ve teknoloji gerekir.Yakın uzak gösteren mercek nasıl seçilir?
  Son yıllarda yakın uzak gösteren mercekler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu merceklerin en çok tanınanı Alcon Restor olup başka markalar da vardır (Zeiss, Reviol). Sizin için yakın uzak merceklerin uygun olup olmadığına  ancak bu konularda tecrübeli bir göz doktoru tavsiyesi aldıktan sonra karar veriniz.Ameliyat sonrası yakın veya uzak görmemden hangisi netleşecek, ne zaman netleşecek, gözlük kullanmam gerekecek mi?
  Ameliyat öncesinde hassas metotlarla mercek numarası tayin edildiğinden hastaların büyük bir çoğunluğu uzak için gözlük ihtiyacı duymayacaklardır. Ameliyattan sonra doktorunuz gerekli görürse gözlük verecektir. Ancak gözlük numaraları ameliyattan 1.5 – 2 ay sonra sabitleşeceğinden gözlük için acele etmemekte fayda vardır. Alcon Restor gibi yakın uzak göz içi mercek kullanıldığında ameliyattan sonra gözlük ihtiyacı asgariye inmektedir.Katarakt ameliyatı ne kadar sürüyor?
  Katarakt ameliyatı ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Bununla beraber ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrası dinlenme süreleri dahil olmak üzere 3-5 saati hastanemizde geçirmeniz gerekmektedir.
  Katarakt ameliyatı öncesi hastanede hangi işlemler yapılacak?
  Ameliyat günü siz verilen saatte hastanemize geldiğinizde servis katına alınacaksınız. Görevli hemşire sizi katarakt ameliyatı hakkında bilgilendirecek, damlalarınızı koyacak ve tansiyonunuzu ölçecektir. Anestezi doktorumuz gerekirse sizi tekrar muayene edecektir. Bu arada size okuyup imzalamanız için ameliyat muvafakat formu verilecektir.Katarakt ameliyatında ne tür anestezi uygulanmaktadır?
  Katarakt ameliyatı sırasında göz sadece damla ile uyuşturularak yapılır. Gerekli durumlarda ise genel anestezi uygulanabilir.Katarakt ameliyatı ve  sonrasında acı veya ağrı duyacak mıyım?
  Katarakt  ameliyatı  başlamadan göz damlayla uyuşturulduğundan hastaların büyük bir çoğunluğu katarakt ameliyatı sırasında  herhangi bir ağrı duymadıklarını ifade etmektedirler. Ameliyat sonrasında genellikle ağrı olmamaktadır. Ağrı olduğu takdirde herhangi bir ağrı kesici alınabilir.Katarakt ameliyatı sonrasında hastanede kalmam gerekiyor mu?
  Ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmese de ertesi gün sabah kontrole gelmeniz gerekiyor.Katarakt ameliyatı sonrası gözümün kapalı mı kalması gerekiyor?
  Gözünüzün kapalı kalması gerekmiyor, ameliyat olan her hastamıza koruyucu gözlükler verilmektedir.Aynı gözde tekrar katarakt olur mu?
  Hayır. Ancak zamanla içine merceğin yerleştirildiği zar saydamlığını kaybedebilir. Bu durum normal bir reaksiyon olup, YAG lazer ile birkaç saniyede düzeltilir.İlaçları ne kadar süre kullanacağım?
  Ameliyat sonrasında fazla bir ilaç kullanımı yoktur. Genellikle 20-30 gün süreyle ameliyat olan göze damla verilir.Katarakt ameliyatından ne kadar süre sonra banyo yapabilirim?
  Katarakt ameliyatının ertesi gününden itibaren dikkatli olmak koşuluyla duş yapabilirsiniz. Ancak gözünüzü ovuşturmamaya özen gösteriniz.Katarakt ameliyatından ne kadar süre sonra araç kullanabilirim?
  Kendinizi ne zaman bu konuda rahat hissediyorsanız o zaman araba kullanabilirsiniz.Katarakt ameliyatından ne kadar süre sonra gazete okuyabilirim, televizyon izleyebilirim, elişi yapabilirim?
  Ameliyat olduğunuz gün dinleniniz. Ertesi gün gazete okuyabilir, televizyon seyredebilir ve elişi yapabilirsiniz.Katarakt ameliyatından ne kadar süre sonra namaz kılabilirim?
  Bir hafta sonra namaz kılabilirsiniz.

  Katarakt ameliyatından  ne kadar süre sonra içki ve sigara içebilirim ?
  Ertesi günden itibaren normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

  Katarakt ameliyatından ne kadar süre sonra seyahat edebilirim?
  Ertesi gün kontrolden sonra yolculuk yapabilirsiniz.

  Katarakt ameliyatından sonra yapmam gereken bir diyet var mı? Ne zaman yemek yiyebilirim?
  Belirli bir diyet yok. Hemen sonra yemek yiyebilirsiniz.

  Katarakt ameliyatı sonrası gece yatmam gereken özel bir pozisyon var mı?
  Ameliyatlı gözünüzün tarafına yatmamaya dikkat ediniz.

  Katarakt ameliyatı sonrası dikkat etmem gereken şeyler var mı?
  Ağır kaldırmayınız, tozlu ortamlara girmeyiniz, gözünüzü gelebilecek darbelerden koruyunuz, tokalaşma ve öpüşmeden kaçınınız. Her damladan önce ellerinizi yıkayıp ve damlalığın ucunu kirpiklere, kapaklara değdirmeyiniz.