Katarakt ameliyatı sonrası görme nasıl olur

Katarakt ameliyatı sonrası görme nasıl olur?

Katarakt ameliyatları günümüzde gelişen teknolojik imkanlar ve deneyimli cerrahlar sayesinde hastalar açısından oldukça konforlu bir şekilde yapılabilmektedir. Katarakt ameliyatında hastanın gözü damla ile uyuşturulduktan sonra yaklaşık 10 dakika süren bir ameliyat neticesi ile eski görmelerine kavuşabilirler.  Hastalar ameliyat bitiminde bir süre dinlendikten sonra evlerine gidebilmekte, hatta o gün ve gece rutin hayatlarına devam edebilirler. Katarakt ameliyatları doktor için çok özellikli, hasta için çok konforlu bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallara uymak şarttır.

En az 2 hafta gözün ovuşturulmaması, kaşınmaması ve göz bebeğine bastırılmaması gerekmektedir. Ayrıca reçete edilen ilaçların damlaların tarif edildiği şekilde ve istenen süre boyunca dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. 2 hafta makyaj yapılmaması, denize girilmemesi, ağır ve tehlikeli spor yapılmaması ve tozlu ortamlardan kaçınılması önerilir. Yüz yıkama ve banyo ameliyattan 1 veya 2 gün sonra gözler kapalı bir şekilde ve ovalamamak şartıyla yapılabilir.

Yine ameliyat sonrasında 1. ve 5. günlerde hastalar kontrole çağırılır. Bu kontrollerin amacı özellikle enfeksiyon açısından değerlendirmektir. Hastanın ameliyat sonrası gözlük ihtiyacı olup olmadığına en az 2-3 hafta sonra yapılan muayenede karar verilir.