Hangi trifokal (akıllı) lens tercih edelim

Son günlerde  sözlü ve yazılı basında ‘Akıllı lens’ terimi sıklıkla kullanılmaktadır. Oftalmolojide tıbbi konulara isim yakıştırmayı uygun bulmamakla beraber konuya açıklık getirmek adına  burada  bazı bilgileri paylaşacağız. Akıllı lens, trifokal lensleri tarif etmek için kullanılmış bir ifadedir. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorları olarak akıllı lens terimini kullanmıyor, akıllı lens diye adlandırılan ‘Trifokal Göziçi Lens’ ifadesini kullanmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz.

Kliniğimizde “Akıllı Lens” diye adlandırılan  trifokal lensler uzun süredir katarakt ameliyatları sırasında  kullanılmaktadır. Bilindiği gibi göziçi lensler monofokal (tek odaklı) ve multifokal(çok odaklı) olarak iki gruba ayrılır. Katarakt ameliyatı sırasında tek odaklı lens takılan hastalar ameliyat sonrasında uzak için gözlük kullanmayabilir ancak yakın okuma için gözlük kullanabilir.

Akıllı lens’ olarak tabir edilen trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir. Ameliyattan sonra bu kişiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilirler. En yaygın trifokal mercekler; Zeiss Acrilisa Tri, Alcon Panoptix ve Finevision lensleridir. Hastanemizde katarakt ameliyatı olacak hastalara hangi hangi  merceğin uygun olacağına alanında tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek karar verilmektedir.

Trifokal  Akıllı lens ameliyatı bilgi ve akıllı lens ameliyatı fiyatları için hastanemize başvurabilirsiniz.