Gözünüzde kaşıntı şikayeti var mı? Nedenleri..

Hepimizin  gözünde zaman zaman kaşıntı şikayeti olur. Gözde kaşıntı şikayetinin birçok nedeni vardır. Bu şikayetler  genellikle göz kapaklarının kenarlarında kaşıntı ve kızarık göz olarak karşımıza çıkar. Kaşıntı şikayeti tıbben oküler pruritus olarak adlandırılı.

Kaşıntı şikayetinin arkasında çoğunlukla alerjenler bulunmaktadur. Alerjenler polen, toz veya evde kedi köpek gibi hayvanlardır. Gözünüzü ovuşturmak kaşıntı şikayetine iyi gelmez hatta daha da artırabilir. Alerjiye bağlı kaşıntı şikayeti mevsimsel veya devamlı olabilir.

Mevsimsel alerji şikayetleri  sıklıkla ilkbahar ve sonbaharda görülür ve bitkisel nedenlere bağlıdır. Uzun süreli kaşıntı şikayetleriyse küf veya toza bağlıdır. Bazılarında bu şikayet kullanılan göz damlalarına, makyaj malzemelerine veya kozmetiklere bağlıdır.

Gözde kaşıntı şikayetinin tek nedeni alerji değildir, eğer kaşıntıyla birlikte gözünüzde yanma şikayeti de varsa kuru göz sendromu veya MGD denilen rahatsızlık olabilir.  Aynı zamanda kirpik dipleri kızarık ve ödemliyse blepharit denilen göz kapağının kronik rahatsızlığı olabilir. Kontakt lensleriniz  de kaşıntıya neden olabilir.

Bu tür şikayetleriniz varsa göz doktoruna başvurunuz. Tedavide antialerjik göz damlaları, suni gözyaşı damlaları gerekirse antibiyotikli göz damlaları kullanılır. Unutmayınız uzun süre göz kaşımak şikayetinizi geçirmez hatta artmasına veya başka rahatsızlıklara neden olabilir.