Göz Bozukluğu (Miyopi, Hipermetropi, Astigmat, Prezbiyopi) Tedavisinde Göz İçi Mercekler

Göz içi mercekler hakkında bilgi almak için 0232 4650505  veya 0532 3766498 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
ÖZET: LASIK AMELİYATI İÇİN GÖZÜNÜZ UYGUN DEĞİLSE GÖZİÇİ MERCEK ALTERNATİFLERİ VARDIR. 

Yapılan incelemeler sonucunda, lasik veya lasek  ameliyatlarından herhangi birinin sizin için uygun bir seçenek olmadığına karar verilirse alternatif tedaviler mevcuttur.  Aşağıda bu ameliyat teknikleri hakkında bilgi  bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için vereceğimiz internet adreslerinden yararlanabilir ya da hastanemize başvurabilirsiniz.

LensInEye     Lens3D

CLE-RLE  (Refraktif Lens exchange)

Lasik ve benzeri tekniklerde korneanın şeklinde değişiklik yapılarak görmede düzelme sağlanırken, CLE ameliyatında göz içinde yer alan, ışığın ve görüntünün retina tabakası üzerinde odaklanmasını sağlayan lens çıkartılarak yerine en iyi odaklanmayı sağlayabilecek güçte uygun yapay bir göz içi lensi yerleştirilir. Bunu fotoğraf makinesine benzetebiliriz. Fotoğraf makinesi lensi nasıl görüntüyü net bir şekilde filmin üzerine düşürüyorsa göz içinde bulunan lens de ışığı ve görüntüyü gözün arkasındaki retina tabakasına düşürür. Kendi lensinizin gücünün görüntüyü tam retina tabakası üzerine düşürmeye yetmediği durumlarda görme bozukluğu ortaya çıkar, uygun güçteki yapay göz içi lensi net görmeyi sağlar.

staar   GirlSmile

ARTISAN/ARTIFLEX LENSLERİ
Günümüzde tüm dünyada insanlar gözlüğe ve kontakt lense bağımlı bir yaşamın getirdiği sorunlardan yakınmaktadırlar. Bu kişiler modern yaşam koşullarında bir  çok problemlerle karşılaşmaktadırlar. Refraktif cerrahiler kişilerin yaşam kalitesini arttırır. ARTISAN/ARTIFLEX lensler refraktif cerrahideki en modern tekniklerden biridir, lasik ameliyatlarına alternatif olarak uygulanabilir. Bu lensler bir göz cerrahı tarafından göze implante edilir. Sürekli göz içinde kalarak net görme sağlarlar. Lensler ömür boyu göz içinde kalabilirler. Herhangi bir nedenle çıkarılması gerekirsede, bir çok olguda hiçbir sorun yaşanmadan çıkarılabilmektedir. Lensler 18-60 yaşları arasındaki uygun hastalara yerleştirilebilir. Miyop hastalarında -3 ila -23.5 D arasındaki numaralar, hipermetrop hastalarda +1 ila +12 D arasındaki numaralarda düzeltme yapılabilir. Astigmatizmada da düzelme sağlanabilir ancak presbiyopi için hiçbir yararı yoktur.

ICL
Staar Vision ICL ve Vision Torik ICL arka kamaraya hastanın kendi lensi üzerine yerleştirilen göz içi lensleridir. Yüksek numaralarda uygundur.Lens kollajen kopolimerden üretilmiştir. ICL irisin arkasında yer alan silier oluğa yerleştirilir. Bu lensler çok az miktarda kollajen içerdiği için biyolojik uyumu ve optik gücü çok yüksektir. Lens korneanın temporal bölgesinden yapılan 3 mm’lik bir kesi ile nazik bir şekilde ön kamaraya konulur daha sonra çok dikkatli manipulasyonlarla silier oluğa yerleştirilir.

SIK SORULAN SORULAR

ICL KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Vision ICL için en uygun kişiler, astigmatizması olsun olmasın 21-50 yaşları arasındaki miyopi ve hipermetropi hastalarıdır. Daha önce herhangi bir göz ameliyatı geçirmemiş olmak, glokom, iritis ve diyabetik retinopati gibi hastalıklarının olmaması da önemli kriterlerdir.
ICL’İN AVANTAJLARI NELERDİR?

Vision ICL ve Torik ICL ile korneaya herhangi bir zarar vermeden miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavi edilebilir. Dikiş atmak gerekmez. Ameliyat sonrası sonuçlar çok iyidir, görme kalitesini ciddi oranda arttırarak net görme sağlar. Kollamer adı verilen superior lens maddesinden üretildiği için biyolojik uyumu çok iyidir.

BİR SÜRE SONRA GÖRMEMDE DEĞİŞİKLİK OLURSA NE YAPILABİLİR?

Eğer ileri dönemde hastanın görmesinde önemli değişimler olursa bu lens kolaylıkla çıkartılarak kişiye uygun bir başka tedavi uygulanabilir. ICL uygulanan kişiler eğer gerekli olursa kontakt lens veya gözlük kullanabilirler. ICL’ in presbiyopiye yararı yoktur.
LENSLER KONTAKT LENS GİBİ ÇIKABİLİR VEYA KİRLENİR Mİ?

Vision ICL lensleri herhangi bir bakım gerektirmeden göz içinde kalabilecek şekilde üretilmektedir. Periyodik olarak doktorunuz tarafından kontrol edilmesi yeterlidir.
ICL DİĞER İNSANLAR TARAFINDAN FARKEDİLEBİLİR Mİ?

Lens irisin arkasına yerleştirildiği için profosyonel olmayan birinin lensi fark etmesi olanaksızdır. Kozmetik açıdan hiçbir sorun yaşanmaz.
ICL’İN ÜRETİLDİĞİ MADDE NEDİR?

ICL kollamer adı verilen bir tür kollajen kopolimerinden üretilir. Biyolojik uyumu çok iyidir. Göz içinde herhangi bir reaksyona neden olmaz. Aynı zamanda U.V ışınlardan koruyucu filtre içerir.

ICL UYGULAMASINA KARAR VERİLDİKTEN SONRAKİ AŞAMALAR NELERDİR?

ICL tedavisi hastanede yatmayı gerektirmez. Hasta ameliyat günü gelir ve sonrasında da eve dönebilir. Ancak yanında bir refakatçi olması gerekmektedir. Hastanın araç kullanmasına izin verilmez. Operasyonda topikal lokal anestezi uygulanır. Normal koşullarda ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında damla veya belki ağızdan kullanılacak ilaçlar verilir ve ertesi gün kontrole çağrılır.