Femto Lazerle Bıçaksız Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı

Katarakt femtosaniye lazerle bıçaksız katarakt ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi İzmir’de femtosaniye lazerle bıçaksız katarakt ameliyatı ile katarakt tedavisi. Katarakt ve diğer lazer ameliyatları ve göz hastalıklarıyla videolarımızı youtube sayfamızdan izleyebilirsiniz burayı tıklayınız.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nde uygulanan “Femtosaniye Lazer” teknolojisi ile katarakt tedavi edilmektedir. Femto lazer kullanılarak katarakt tedavi edilirken, multifokal merceklerle uzak ve yakın görme sağlanmaktadır. Femto katarakt ameliyatında göz doktoru bilgisayar kontrollü lazer cihazı kullanır, bu sayede  insan faktörü en aza indirilerek ameliyatta güvenlik ve hassaslık en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Ameliyatta Alcon (Alkon) Acrysof Panoptix trifocal, Restor multifokal ve astigmatlı mercekler daha hassas bir şekilde yerleştirilmekte ve daha net, daha iyi  görüş elde edilebilmektedir.  Sizde veya yakınınızda katarakt sorunu varsa hemen 0532 3766498 nolu telefonu arayarak veya  burayı tıklayarak e-mail ile randevu alınız.

Multifokal Mercek ve Katarakt

İlerleyen yaşlarda hem yakını hem de uzağı göremeyenler artık yakın gözlük kullanmak zorunda olmayacak. Katarakt ameliyatında takılan multifokal lensler, hastaların günlük işlerini rahatça yapmasına olanak sağlıyor.

Yüksek teknoloji ürünü olan bu lens gözün içine takılır ve yaşam boyu yerinde kalır. Göz Hastanemizde Amerikan malı kalitesi dünyaca kabul edilmiş Alcon Acrysof Panoptix (halk arasında akıllı mercek olarak ta bilinir) ve Restor mercekler tercih edilmektedir.

Siz de hem katarakt hem gözlükten kurtulmak istiyorsanız uzman doktorlarımıza mutlaka danışın…

Göze yerleştirilen merceğin kalitesi önemlidir!

Kaliteli merceklerle yapılan ameliyat sağlıklı ve net görüş imkanı sağlar. Multifokal mercekler katarakt  ile aynı anda miyop ve hipermetrop giderilmekte uzak ve yakın için net gözlüksüz görüş sağlanmaktadır. Astigmatlı torik mercekler ile astigmat da düzeltilebilmektedir. Yüksek teknolojiyle özel tasarlanmış mercekler gündüz görüşünüzün yanı sıra yüksek kontrast özelliği ile gece görüşünüzde artış sağlar. UV filtresi ile görme merkezi ve sarı noktayı zararlı ışınlardan korur.

Devamı için tıklayınız.

Merceklerle ilgili detaylı bilgi almak için 0532 3766498 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Katarakt hakkında bilgiler: (Diğer katarakt sayfası için burayı tıklayınız)

Katarakt nedir?

Katarakt göz merceğinin kesifleşerek saydamlığını kaybetmesi sonucunda oluşan duruma verilen addır. Göz merceği iri yani gözün renkli kısmının arkasında bulunan, dışarıdan gelen ışığı görme noktasına odaklayarak net görmemizi sağlar. Dünyada önde gelen körlük nedeni olup tedavi edilebilen bir hastalıktır. Türkiye’de yılda 400000 katarakt ameliyatı yapılmaktadır. Yaşlı nüfus arttıkça kataraktlı hasta sayısı da artacaktır.

 Kataraktın belirtileri nelerdir?

Kataraktın başlangıç safhalarında görme az etkilenir ancak ilerledikçe görme sorunları artarak tamamen görme kaybına kadar gidebilir. Başlangıçta hafif buzlu cam arkasından görme, ışıkların etrafında saçılma, renklerde solukluk, görmede biraz azalma olur. Bazı katarakt tiplerinde gece görme normalken parlak ışıkta görme zorluğu tek belirtidir. Sık görülen bir diğer belirti ise gözlük numaralarının sık değişmesi hatta yakın görmenin düzelmesidir. Ancak bütün katarakt tipleri tedavi edilmediklerinde görmenin tamamen kaybolmasıyla sonuçlanırlar.

 Kataraktın nedenleri?

Göz merceği su ve proteinden oluşur. Yaş ilerledikçe proteinlerde bozulma olur ve katarakt ortaya çıkar ve giderek ilerler. Bu durumun tam olarak nedeni  bilinmemekle  birlikte yapılan bilimsel araştırmalar ilerleyen yaş dışında aşağıda yazılı risk faktörlerini belirlemişlerdir:

 • Güneş ve diğer kaynaklardan ultraviyole ışığı
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Obesite
 • Sigara
 • Kortizonlu ilaç kullanımı
 • Bazı kolesterol düşürücü ilaçlar
 • Göz yaralanmaları ve iltihapları
 • Hormone tedavileri
 • Fazla alkol kullanımı
 • Yüksek miyopi
 • Ailede katarakt öyküsü

 Katarakt önlenebilir mi?

Katarakt oluşumu üzerine teorilerden bir kısmı   birçok kataraktın göz merceğinde oksidatif değişiklikler sonucu olduğu yönündedir. Kataraktın önlenmesi tartışmalı olmakla beraber yapılan çalışmalar bazı gıdaların ve gıda takviyelerinin katarakt riskinin azalmasında faydalı olabileceğini düşündürmektedir. E ve C vitaminlerinin katarakt gelişmesini geciktireceğine dair bulgular olduğundan söz konusu bu vitaminlerden zengin gıdalardan oluşan diyetler önerilmektedir. Katarakt riskini azaltacak bir diğer önlem ise özellikle açık havada çok vakit geçirenlerin güneşin Ultraviyole ışınlarını engelleyen gözlükler kullanmasıdır. Ancak yeterince uzun yaşandığında kataraktı oluşması engellenemez olsa da sağlıklı yaşama ve beslenme oluşumunu geciktirebilir.

Katarakt ameliyatı

Kataraktın ameliyat dışında tedavisi olmadığından ameliyatın ne zaman yapılması gerektiği önem kazanır. Başlangıç kataraktta bir süre  gözlükle veya gözlüksüz idare edilebilir. Katarakt görmenizi  azaltıp günlük yaşamınızı olumsuz etkilediğinde ameliyat kaçınılmaz olur. Ülkemizde hala halk arasında veya bazı doktorlar tarafından katarakt olgunlasın sonra ameliyat yapalım düşüncesi yaygın olmakla birlikte, bu yaklaşım günümüz için geçerli değildir. Ameliyatı kısaca  kataraktlı göz merceğinin   alınarak yerine yapay bir mercek konulması olarak tarif edebiliriz.  Günümüzde katarakt ameliyatları küçük bir kesiden fakoemülsifikasyon olarak adlandırılan bir yöntemle yapılır. Fakoemülsifikasyon yönteminde ultrason yani yüksek frekanslı ses enerjisi kullanılır. Kataraktın ultrason enerjisiyle eritilip çıkarılmasından sonra yerine yapay mercek yerleştirilir. Katarakt ameliyatı için en yeni teknik Femto lazer kullanılmasıdır. Femtolazer sayesinde ameliyatın elle yapılan birçok safhası bilgisayar kontrolünde yapıldığından ameliyat daha güvenli ve hassas sonuçlar verir.

 Katarakt ameliyatında mercek seçimi:

Katarakt ameliyatında mercek seçimi de doktorların yönlendirmesiyle hasta tarafından yapılır. Katarakt ameliyatı sırasında yerleştirilecek yapay mercek sayesinde hastada daha önceden mevcut olan miypi, hipermetropi ve astigmat gibi kusurlarda düzeltilir. Monofokal yani tek odaklı mercekler takıldığında hastalar uzak için gözlük kullanmazlar , multifokal yani yakın uzak mercek takılan hastalar ise yakın veya uzak için gözlük kullanmazlar. Multifokal merceklerin bu avantajı yanında gece ışıkların etrafında halkalar görme gibi olumsuz yanları vardır. Mercek numarasının doğru seçimi için en hassas cihazlar laserle çalışanlardır. Ultrasonik cihazlar ikinci tercihtir.

 Katarakt ameliyatını kime, nerede olmalıyım?

Her türlü ameliyat için karar verirken çevremizden tavsiye almalı, o ameliyat  konusunda uzmanlığını kanıtlamış bir doktoru tercih etmeliyiz. Katarakt ameliyatındaki gelişmeler ve kısa sürede çok memnun edici sonuçlar alınması halk arasında basit bir ameliyat olduğu izlenimini yaratmış olmasına karşın katarakt ameliyatı kesinlikle basit bir ameliyat değildir. Katarakt ameliyatı beklentinin en yüksek olduğu ameliyat olup en ufak olumsuzluk hastanın görmesinde telafisi güç sonuçlar yaratır.

 Çocuklarda katarakt olur mu?

Katarakt yeni doğan dahil her yaşta ortaya çıkabilir. Bebeklerde kataraktın tedavisi geç yaşlarda görülen katarakttan farklılık gösterir. Bebeklerde katarakt ameliyatına karar verirken tek taraflı, çift taraflı olup olmadığına ve kataraktın seviyesine bakılır. Bebeklerde yapılan katarakt ameliyatında göz için genellikle mercek yerleştirilmez.(Diğer katarakt sayfası için burayı tıklayınız)